Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 602 720 900Obiekty kondygnacyjne wymagają zastosowania odpowiednich elementów, które pozwolą na stworzenie wytrzymałej konstrukcji. Poprzez wprowadzenie do budownictwa żelbetonu, pojawiły się nowe sposoby na konstruowanie budynków. Obecnie jest to bardzo popularny sposób, który zapewnia odpowiednią wytrzymałość.
Szalunek jest to nic innego jak forma tymczasowa, dawniej wykonywana z desek, obecnie natomiast istnieje szerszy wybór materiałów, które wykorzystuje się do nadania konkretnej formy wylewce betonowej. W przypadku szalunków stropowych wykonywane jest specjalne deskowanie na podporach, na którym następnie zostaje wykonana wylewka żelbetonowa. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest tworzenie kolejnych kondygnacji w obiektach wielopiętrowych. Z uwagi na nacisk betonu na formę, wynikający z jego masy, niezbędne jest profesjonalne wykonanie tego typu konstrukcji.
Istnieje kilka możliwości, jednak do najbardziej popularnych należy tradycyjna konstrukcja, oparta na dźwigarach drewnianych lub nowszy sposób, w którym wykorzystuje się system szybkiego rozdeskowania. Ta druga technologia w dużym stopniu skraca czas potrzeby do wykonania stabilnej konstrukcji szalunkowej. Sama decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania powinna być poprzedzona analizą charakteru stropu. O ile w przypadku szalunków fundamentowych sprawdzą się materiały takie, jak płyty mdf, o tyle w przypadku szalunków stropowych najważniejsza jest wytrzymałość materiału zastosowanego do wzniesienia konstrukcji tymczasowej.
Z uwagi na rozwój sektora budowlanego, dużą liczbę inwestycji, zarówno tych biznesowych, jak też w sektorze prywatnym, wypożyczalnie szalunków są coraz popularniejsze. Cena samego najmu zależna jest oczywiście od usługodawcy, jak również od materiału, z którego wykonane jest szalowanie. W przypadku tradycyjnie wykonanego deskowania istotne jest, czy materiały są nowe, czy używane, istotne jest również zapotrzebowanie na ilość stempli wspierających konstrukcję. W przypadku stropu o wymiarach 15x15m koszt wynajmu nowego szalowania może wynieść około 4500 złotych, używanego natomiast 2400 złotych, zależnie od ilości stempli. W przypadku systemu szalunkowego jeden zestaw elementów to koszt około 22 złotych za dzień. W skład zestawu wchodzą dźwigary, jak też podpora i trójnogi, doskonale stabilizujące całą konstrukcję. Wynajem samego szalunku jest z pewnością atrakcyjny dla osób prywatnych, które w przyszłości nie planują kolejnych inwestycji, ale też przedsiębiorców, ponieważ redukuje to koszty związane z magazynowaniem tego typu elementów.