Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki do wykopów lekkie i ciężkie – różnice

Szalunki do wykopów lekkie i ciężkie – różnice

Wykopy zazwyczaj są zabezpieczane za pomocą szalunków. Jest to niezbędny element budowy nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również po to, aby przezwyciężyć trudne warunki jeśli chodzi o podłoże. Dlatego trudno stworzyć stabilną, bezpieczną konstrukcję bez szalunków. Jakie są rodzaje szalunków? Czym się od siebie różnią?

Szalunki do wykopów – rodzaje

Szalunki dzielą się na lekkie, średnie oraz ciężkie. Najczęściej wybiera się lekkie lub ciężkie. Szalunki do wykopów lekkie są dobrym wyborem, jeśli używa się ich do średnich i małych kanalizacji. Ich główną cechą charakterystyczną jest brak konieczności wykorzystania ciężkich maszyn budowlanych. Lekkie szalunki są bardzo uniwersalne, a ich masa nie przekracza 1400 kilogramów. Dzięki temu ich montaż oraz demontaż jest prosty i relatywnie szybki. Transport lekkich szalunków także nie sprawia problemów, podobnie jak ich przechowywanie i magazynowanie. Pozwala to na skrócenie czasu budowy oraz na jej niższą cenę. Wytrzymałość lekkich szalunków nadaje się do wznoszenia płyt fundamentowych i fundamentów żelbetowych. Natomiast szalunki ciężkie najczęściej używane są tam, gdzie należy wykonać wykopy. Potrafią wytrzymać większe obciążenia, a ich zastosowanie obejmuje najczęściej budownictwo mieszkaniowe. Swoje rozmiary oraz masę zawdzięczają większej wytrzymałości, jednak łączy się to bezpośrednio z większymi kosztami. Są to zatem szalunki generujące większe koszty niż szalunki lekkie. Szalunki ciężkie wykonywane są z grubej blachy stalowej. Znajdują swoje zastosowanie także w budownictwie przemysłowym.

Różnice między szalunkami ciężkimi i lekkimi

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami szalunków jest ich masa, a co za tym idzie wytrzymałość. Szalunki ciężkie potrafią znieść większe obciążenia. Kolejna różnica to zastosowanie, które wynika z różnych cech wytrzymałościowych. Szalunki lekkie nie są stosowane szeroko w budownictwie mieszkaniowym w przeciwieństwie do ciężkich.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.