Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 602 720 900Szalunek jest jednym z elementów wykorzystywanych podczas budowy. Stanowi swego rodzaju zastępczą konstrukcję budynku, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jest wymagana podczas wielu prac budowlanych. Za przykład można podać te, których głębokość przekracza 1 metr. Szalunki do wykopów możemy podzielić ze względu na wagę. Wyróżniamy wówczas szalunki lekkie i ciężkie. Jednak które rozwiązanie wybrać?
Pierwszą omawianą przez nas grupą będą szalunki do wykopów lekkie. To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie zachodzi potrzeba wykorzystania ciężkiego sprzętu budowlanego. Co więcej jak wskazuje ich nazwa, szalunki lekkie różnią się od swoich odpowiedników wagą. Ta z reguły nie przekracza 1400 kilogramów. Taka charakterystyka dodaje im kolejnych atutów. Przede wszystkim nie stanowią większego kłopotu w transporcie, a poza tym są szybkie zarówno w montażu, jak i demontażu. Najczęściej wykonane są z drewna lub aluminium. Można wykorzystać je przy pracach z małą i średnią kanalizacją.
Alternatywą dla opisywanego wcześniej rozwiązania są szalunki do wykopów ciężkie. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie lekkie odpowiedniki nie zapewniają odpowiedniej wytrzymałości. W większości przypadków są wykonane ze stali, dzięki czemu ich parametry są odpowiednie do ciężkich prac budowlanych. Innymi słowy, mają zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie drogowym, mieszkaniowym czy przemysłowym. Przykładowo, sprawdzą się podczas wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych lub w przypadku przeprowadzania przewiertów. Ciężkie szalunki do wykopów można wykorzystać również w przypadku innych robót na znacznych głębokościach. Ich waga jest zdecydowanie większa niż w przypadku lekkich odpowiedników, a montaż bardziej skomplikowany. Niemniej w wielu sytuacjach są jedynym, słusznym rozwiązaniem.
Szalunki to produkty, które pomagają w szeroko pojętym budownictwie. Stanowią zastępczą konstrukcję budynku, umożliwiając tym samym np. wykonywanie prac na głębokościach. Wśród oferty rynkowej często dzieli się je ze względu na wagę. W takim przypadku wyróżniamy szalunki lekkie oraz ciężkie. Te pierwsze są bardziej poręczne i łatwiejsze w montażu. Niestety, ze względu na ograniczoną wytrzymałość, nie sprawdzą się podczas wszystkich czynności. W takim przypadku należy skorzystać z ciężkich odpowiedników wykonanych ze stali.