Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalowanie wykopów – jaki błędów należy unikać?

Szalowanie wykopów – jaki błędów należy unikać?

Podczas prowadzenia robót budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie wykopów. Stosowany system szalunkowy musi zapobiegać utracie stabilności podłoża, a także osuwaniu się gruntu, co mogłoby zagrażać życiu i zdrowiu pracowników. Wymaga to analizy charakteru prowadzonych prac oraz warunków panujących w miejscu wykopu. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?

Nadzór nad wykopem

Zabezpieczanie wykopów to obowiązek inwestorów podczas realizacji prac budowlanych, który wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wydanego w 2003 roku. Przepisy mówią, że wykopy o pionowych i nieumocnionych ścianach można wykonywać wyłącznie do głębokości nie większej niż 1 metr. W przypadku głębszych wykopów wymagane jest stosowanie szalunków. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, wybrany system szalunkowy należy sprawdzać za każdym razem przed rozpoczęciem pracy. Brak odpowiedniego nadzoru to ogromny błąd, który może skutkować zwiększonym zagrożeniem zarówno dla pracowników, jak i infrastruktury zlokalizowanej w pobliżu wykonywanych wykopów.

Ograniczanie kosztów

Często popełnianym błędem jest także nadmierne ograniczanie kosztów inwestycji. Oszczędności można i trzeba szukać, ale nie może się to prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji. Należy zawsze pamiętać o uwzględnianiu wskazań określonych w dokumentacji projektowej. Dotyczy to zarówno badań gruntu, jak i tworzeniu zejść oraz zachowywaniu bezpiecznego nachylenia ścian wykopu w przypadku prowadzenia prac na głębokości większej niż 4 metry. Należy unikać działań rutynowych, które mogą skutkować niebezpiecznymi zachowaniami pracowników.

Weryfikacja warunków glebowych

Podczas planowania wykopu należy zwrócić szczególną uwagę na parcie gruntu, a także jakość gleby i obecność wody gruntowej. Nie mniej ważne są obciążenia wynikające z ruchu drogowego oraz działań mieszkańców budynków znajdujących się w najbliższej okolicy. Szalunki muszą być wytrzymałe tak, aby nie uległy uszkodzeniu pod zwiększonym naporem ziemi. Typ gleby oraz rzeźbę terenu należy zweryfikować na podstawie dokumentacji badań podłoża zleconego przez inwestora. Dopiero na podstawie tych informacji należy wybrać system szalunkowy, który najlepiej sprawdzi się na danym terenie.

Układ i rozmiar rur w wykopie

Realizacja wykopów wiąże się także z koniecznością analizy układu rur znajdujących się w wykopie. Ich rozmiar, w szczególności długość i średnica, w bezpośredni sposób wpływa na lokalizację rozpór oraz długość używanych płyt. Aby możliwe było utrzymanie bezpiecznych warunków prac, należy przeprowadzić precyzyjne obliczenia wytrzymałościowe. Nieuwzględnienie tych parametrów może prowadzić do zbyt dużego obciążenia i w konsekwencji powstaje ryzyko utraty szczelności i uszkodzenia szalunku.

Współpraca z zewnętrzną firmą

Prawidłowo zaplanowany i realizowany wykop ograniczy ryzyko wypadku i zagrożenie dla pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem szalunków w wyspecjalizowanej firmie. W ten sposób otrzymamy konstrukcję dostosowaną do warunków panujących w miejscu prowadzonych robót, a także ograniczone zostaną ich koszty. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pojedynczych prac, dla których inwestowanie w dużą ilość sprzętu jest nieopłacalne finansowo. Wynajem szalunków pozwala uzyskać rozwiązanie, które zostanie dopasowane do nietypowych warunków glebowych, a dodatkowo zapewniony zostanie serwis techniczny szalunków.

Wszelkie błędy podczas realizacji prac budowlanych będą narażać pracowników na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Wybór systemu szalunkowego należy poprzedzić analizą warunków glebowych, obowiązujących przepisów, a także obliczeniami wytrzymałościowymi. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która będzie w stanie dostarczyć rozwiązanie dostosowane do bieżących potrzeb. Dzięki temu prace będą mogły być realizowane szybko i sprawnie, przy ograniczeniu kosztów oraz ryzyka związanego z prowadzoną działalnością.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.