Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Podpory ocynkowane, dźwigary i stolik, czyli z czego składa się system szalunków stropowych?

Podpory ocynkowane, dźwigary i stolik, czyli z czego składa się system szalunków stropowych?

Szalunki stropowe służą do podtrzymania konstrukcji stropów podczas ich budowy. Ich zastosowanie jest nieodłącznym elementem tegoż procesu konstrukcyjnego – bez względu na wielkość i rozległość stropu, w mniejszym lub większym stopniu będziemy musieli z nich skorzystać. Dzięki wykonanemu szalunkowi stropowemu jesteśmy w stanie uformować strop – mówiąc bardziej obrazowo, to na tej zastępczej, podtrzymującej konstrukcji układamy zbrojenie i następnie na nią wylewamy beton.

Szalunki stropowe – podstawowe elementy

    Szalunki stropowe zasadniczo tworzone są przez trzy rodzaje elementów.

  • Podpory, zwane stemplami
  • Dźwigary
  • Stoliki stropowe

Ilość elementów konstrukcyjnych systemów szalunków stropowych nie jest duża, ale każdy z nich odgrywa ogromną rolę w całym procesie. Ich odpowiedni dobór jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa podczas budowy, jak i lata po niej, gdy strop będzie już używany.

Podpory – podstawowy element przenoszący obciążenie

Podpory, zwane stemplami są podstawowymi elementami w systemach szalunków stropowych. Ich zadanie polega na przenoszeniu obciążenie generowanego przez budowaną konstrukcję na elementy leżące niżej. To właśnie od wytrzymałości i jakości tych elementów zależy zasadniczo wytrzymałość całego systemu. Najlepszym, aktualnie dostępnym na rynku rozwiązaniem są podpory ocynkowane – łączą one w sobie duża wytrzymałość mechaniczną z odpornością na korozję, co zapewnia gwarancje długiego użytkowania.

Dźwigary – element rozkładający obciążenie i kształtujący beton

Dźwigary, wykonane z drewna, płyt OSB lub innego materiału są elementami na których, w gotowej konstrukcji szalunkowej będzie opierało się zbrojenie i beton. Mają one zasadnicze znaczenie dla rozkładu obciążenia na większą ilość podpór oraz są głównym czynnikiem determinującym kształt stropu. To właśnie od ich ułożenie zależy wygląd i powierzchnia wylanego betonu.

Stoliki szalunkowe – zintegrowane elementy składające się ze stempli i dźwigarów

Połączenie dwóch wyżej wymienionych elementów w jeden. Szczególnie polecane w przypadku stropów wielkopowierzchniowych i wielopoziomowych. Znacznie przyspiesza i ekonomizuje prace.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.