Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jakie są rodzaje szalunków?

Jakie są rodzaje szalunków?

Szalunki stanowią nieodzowny element wznoszonych konstrukcji budowlanych. To niezbędnik w budowie, który w ostatnich latach przeszedł chyba najwięcej udoskonaleń technologicznych, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy. Jakie są rodzaje szalunków?

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów pozwalają na pełne zabezpieczenie wykopów ziemnych podczas prac budowlanych. Jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo, bardzo przydatne ze względu na różne warunki glebowe, niezbędne zwłaszcza tam, gdzie występuje sypkie podłoże lub pojawia się problem z mocno nawodnionym podłożem. Różne rodzaje szalunków do wykopów pozwalają na efektywne zabezpieczenie prowadzonych wykopów bez względu na ich wielkość, kształt, a nawet głębokość. Wśród szalunków zabezpieczających wykopy wyróżniamy:

  • Szalunki przeznaczone do wykopów typu lekkiego. Ich waga nie przekracza zwykle 1400 kg, stąd nie ma konieczności wykorzystywania do pracy ciężkich maszyn budowlanych. Ich główne zastosowanie to: średnie i małe kanalizacje, wznoszenie płyt fundamentowych. Ograniczają koszty transportu i magazynowania.
  • Szalunki przeznaczone do wykopów typu średniego. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. To rozwiązanie generuje większe koszty związane z transportem i magazynowaniem.
  • Szalunki przeznaczone do wykopów typu ciężkiego. Służą do zabezpieczenia wykopów dużo głębszych. Stosuje się je zwłaszcza w wymagającym przemysłowym budownictwie.

Szalunki stropowe

Szalunki stropowe służą do wykonywania stropów na każdej budowie. Nowoczesne systemy szalunkowe pozwalają na profesjonalne wykonawstwo stropów monolitycznych, wyróżniających się idealnie równą i prostą powierzchnią.

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne to współcześnie systemowe rozwiązania, które charakteryzują się lekkością. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie niewielkich płyt z kompozytu (o wadze 11 kg i wymiarach 60 cm x 120 cm). Uzyskana powierzchnia po wylaniu betonu i rozszalowaniu jest gładka, niewymagająca tynkowania.

    Można wyróżnić wśród nich:

  • szalunki wielkogabarytowe, z płytami szalunkowymi o wymiarach 2,7 m x 120, 180 lub 240 cm, do pracy wyłącznie z wykorzystaniem żurawia,
  • szalunki średnio gabarytowe, z płytami szalunkowymi o wymiarach 1,50 m lub 170 cm x 30 do 90 cm, nie wymagające użycia żurawia,
  • szalunki lekko gabarytowe, mniejsze płyty, do wykonywania fundamentów.

Nowoczesne systemy odznaczają się szybkością przestawiania szalunków.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.