Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 602 720 900Prace ziemne na budowie wiążą się najczęściej z zastosowaniem szalunków do wykopów w celu zabezpieczenia inwestycji przed osuwaniem się gruntu. Czy taki rodzaj zabezpieczenia sprawdza się w praktyce?
Prace z wykopami wiążą się z dużą odpowiedzialnością i nawet ochroną osób postronnych, które nie powinny wchodzić na miejsce realizacji prac. Z tego powodu każdy wykop należy odpowiednio oznaczyć, poinformować otoczenie o rodzaju inwestycji. W tym celu można połączyć wynajem szalunków do wykopów z ogrodzeniami. Szalunki to konstrukcje drewniane lub metalowe, najczęściej wyróżniające się wodoodporną strukturą. Praktyka pokazuje, że nie opłaca się samodzielne wykonywanie szalunków z prostego powodu. To ogromna czasochłonność, a wypożyczalnie sprzętu budowlanego zapewniają opiekę serwisową, wymianę elementów zgodnie z potrzebami wykonawcy, dostawy rozwiązań systemowych, a nawet pomoc montażową. Przed wynajmem obudowy systemowej warto zastanowić się nad działaniem wód gruntowych i nad warunkami ruchu pojazdów w okolicy inwestycji budowlanej, ponieważ wibracje wpływają na rozluźnienie gleby. Wykopy chroni się nie tylko przed osuwającą się ziemią, ale równolegle przed wodą zgodnie z normami prawa budowlanego.
Lekkie szalunki do wykopów przydają się w pracach serwisowych przy drogach, a mobilność umożliwia ograniczenie kosztów realizacji skomplikowanych zamówień. Elastyczna szerokość rozstawu obudowy to kolejna zaleta, ponieważ sprawdza się nawet przy nietypowych warunkach. Jakość szalunku zależy w dużym stopniu od prawidłowego montażu, obowiązkowo wypoziomowanego.
Dobre zabezpieczenie wykopu przez szalunki przekłada się na solidność fundamentów i wartość całej inwestycji budowlanej. Samodzielne wykonywanie deskowania się nie opłaca ze względu na czasochłonność, ale też dodatkowe koszty materiałów. Systemowe rozwiązania i usługi dodatkowe przy wynajmie to szansa na lepszą ochronę pracowników i całego projektu.