Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 602 720 900Nie ma możliwości, by nowoczesna budowa obyła się bez szalunków ściennych. Ich celem jest stworzenie form będących następnie wypełnianych mieszanką betonową. Na początku robi się szalunek, a następnie wypełnia przestrzeń dzięki niemu powstałą cementem. Jeżeli jest konieczność, to w szalunku zostaje ułożone wcześniej zbrojenie. Szalunki ścienne (np. do ścian piwnicznych czy innych, fundamentów) należą do szalunków przestawnych. Są to płyty będące zbudowane z ram o stalowej bądź aluminiowej konstrukcji, obłożone po jednej stronie sklejką szalunkową. Od szalunków zależy bezpieczeństwo prac oraz jakość ich wykonania. Służą one do rusztowania ścian podczas wnoszenia budynków.
Do szalowania ścian mających maksymalnie wysokość 3 metrów nadają się tylko małe płyty, dające się ustawić bez użycia dźwigu. Najmniejsze z płyt, mające wymiary 150 x 23 cm, ważą mniej więcej 10 kg. Cztery uchwyty ułatwiają ich transport. W narożnikach płyt stosuje się specjalne profile metalowe i łączy je klamrami. Co jest zaletą szalunków przestawnych? Przede wszystkim dokładność ich wykonania. Jest to bardzo istotne w sytuacji, w której przygotowany betonowy element ma być pozostawiony niewykończony. Płyty OSB albo deski pozostawiają nieatrakcyjny wzór na betonie, który wymaga dalszej obróbki. Dobrym posunięciem będzie wypożyczenie szalunków przestawnych. Cena okazuje się zbliżona do kosztu desek powiększonego o zapłatę za budowę deskowania. Montowanie szalunków ma miejsce tuż przed samym wylewaniem betonu. Średni okres wypożyczenia wynosi 30 dni. Co ważne części potrzebne do przeprowadzania prac zostaną dostarczone przez firmę wynajmującą, a po ich użyciu odebrane z budowy. Cena obejmuje najczęściej dowóz, często też rozładunek, a czasami i montaż. Szalunki ścienne są uniwersalne, mogą być stosowane podczas każdego etapu budowy, począwszy od fundamentów, kończąc na wysokich ścianach żelbetowych wymagających dużej dokładności.
Podsumowując, nowoczesna budowa nie obejdzie się bez szalunków ściennych. Cechuje je dokładność wykonania, co jest szczególnie ważne, gdy już przygotowany betonowy element ma być zostawiony w formie niedokończonej. Uzyskana dzięki nim powierzchnia jest bowiem równa i gładka. Szalunki ścienne dają możliwość szalowania (tworzenia form do zalania mieszanką betonową) skomplikowanych oraz trudnych geometrii i uzyskiwania najwyższej jakości powierzchni betonu, a także zapewniają również bezpieczeństwo prac budowlanych.