Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Zima a użytkowanie szalunków

Zima a użytkowanie szalunków

Niedokończona budowa wymaga zabezpieczenia szalunków, co wiąże się z pewnymi konsekwencjami finansowymi. Można zdecydować się na wynajem szalunków w okresie jesienno-zimowym, ale najczęściej inwestorzy starają się o wiązanie betonu w cieplejszych miesiącach ze względu na łatwiejsze zarządzanie inwestycją.

W jaki sposób użytkować szalunki zimą, żeby nie popełnić błędów technicznych?

Najważniejsze czynności to oczyszczenie oraz ocieplenie szalunków stalowych, w taki sposób, aby wytrzymały ujemne temperatury. Przy ociepleniu systemu szalunkowego warto wykorzystać najprostsze materiały, czyli styropian, ewentualnie tanie włókniny lub droższe maty. Niektóre urządzenia również pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury wiązania betonu, chociażby nagrzewnice.

Zabezpieczenie szalunków po wystąpieniu niższych temperatur

Wprowadzenie szalunków w okresie zimowym i odpowiednie ułożenie mieszanki betonowej pozwala na kontynuację niektórych prac nawet w zimnych miesiącach. Dla wyspecjalizowanych ekip budowlanych to realna przewaga konkurencyjna. Szalunki nie powinny znajdować się luzem na placu budowy po wystąpieniu niskich temperatur. Warto przenieść konstrukcję do garażu albo innego ciepłego pomieszczenia. Najlepiej oddzielić od siebie wszystkie elementy, żeby nie przymarzły. Najczęściej wystarczy ułożenie na paletach, ewentualnie przełożenie folią.

Prace betoniarskie bardzo rzadko prowadzi się zimą, ale nie jest to niemożliwe. Po prostu właściwe zabezpieczenie szalunków stalowych kosztuje, wymaga zaangażowania siły roboczej. Z drugiej strony zakończenie poważniejszych prac w sezonie jesienno-zimowym wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a to może przyciągać klientów.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.