Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 602 720 900Szalunki to konstrukcje tymczasowe wykorzystywane przy większości inwestycji budowlanych. Niestety dopasowanie odpowiednich szalunków i posługiwanie się nimi wymaga dużego doświadczenia. Jeżeli jesteś początkującym wykonawcą, planujesz prace budowlane wymagające szalunków ściennych zobacz, jakich najczęstszych błędów powinieneś unikać.
Stabilność szalunków to jeden z fundamentalnych wymogów do komfortowej realizacji prac. W tańszych, ekonomicznych konstrukcjach nie wykorzystasz potencjału nowości branżowych i zwiększysz ryzyko dla pracowników, dlatego powinieneś rozpatrzyć przede wszystkim szalunki ścienne spełniające normy jakości (zgodność z normami UE, analiza łączeń, nawet przetestowanie systemu), a następnie rozmawiaj o pieniądzach.
Szalunki ścienne umożliwiają lepszą konfigurację wyglądu konstrukcji. Złe rozstawienie szalunków oznacza duże, często krytyczne opóźnienia i zaburzenie projektu. Przed wyborem szalunków ściennych przeanalizuj dokładnie otoczenie inwestycji, warunki geograficzne, po prostu teren i wymagane miejsce, aby się nie okazało, że brakuje przestrzeni.
Niektórzy kierownicy budowy przy skomplikowanych projektach architektonicznych wykorzystują klasyczne szalunki i to na zasadzie optymalizacji kosztów, a jedyne sensowne rozwiązanie w takim przypadku to zlecenie prefabrykacji szalunków ściennych.
Wiele firm budowlanych wykorzystuje własne, magazynowane szalunki ścienne, często bez uwzględnienia stałego serwisu, aspektów konserwacji, a to z każdym sezonem zwiększa ryzyko dla pracowników. To naturalne ograniczenie norm BHP. Jeżeli nie chcesz zostać w technologicznym tyle rozpatrz współpracę z wypożyczalnią szalunków ściennych.
Posługiwanie się szalunkami ściennymi wymaga odpowiedniego przeszkolenia, więc w przypadku braków w kwalifikacjach lepiej postawić na outsourcing konstrukcji tymczasowych.