Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki do wykopów a standardy bezpieczeństwa, czyli BHP w budownictwie

Szalunki do wykopów a standardy bezpieczeństwa, czyli BHP w budownictwie

Według zasad BHP montowanie oraz demontowanie szalunków budowlanych, nazywanych popularnie szalunkami, powinno zawsze odbywać się zgodnie z założeniami zawartymi w instrukcji od producenta. Oprócz tego specjalne zastrzeżenia dotyczą terenu montażu szalunków oraz osób, które je stawiają.

Co na początek?

Szalunki składają się z wielu części, z których każda powinna być w odpowiedni sposób transportowana. Poleca się transport w stanie fabrycznym od producenta oraz z odpowiednim zabezpieczeniem, które uchroni przed przesuwaniem się załadunku podczas transportu. Niewielkie elementy trzeba przewozić osobno. Wyładowanie powinno być staranne i przemyślane, można przeprowadzić je mechanicznie lub ręcznie, jednak nie można zrzucać elementów prosto na ziemię. Szalunki do wykopów najlepiej wyładować blisko miejsca montażu oraz ułożyć w sekwencji odpowiadającej kolejności użycia kolejnych partii materiału. Należy unikać takiego ułożenia, które może doprowadzić do łatwego rozsunięcia się elementów. Gdy rozładunek odbywa się za pomocą żurawia to obszar pod nim musi być pusty. Teren wokół miejsca montażu szalunku powinien być oznaczony jako niebezpieczny za pomocą stojaków znajdujących się na odległości przynajmniej sześciu metrów od linii obrysu. Wysokość takiego ogrodzenia powinna wynosić minimum 1,1 metra.

Przeszkolenie pracowników

Oprócz dokładnego zapoznania się z instrukcją dotyczącą bezpieczeństwa oraz instrukcją techniczną, przyszli monterzy powinni przejść odpowiedni instruktaż przeprowadzony przez wykwalifikowanego przełożonego lub przedstawiciela producenta szalunków. Już podczas samego montażu stosuje się konstrukcje zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Drabiny przeważnie używa się do wysokości, które nie przekraczają trzech metrów. Szalunki powinny być zawsze montowane za użyciem specjalistycznych rusztowań przejezdnych lub pomostów z odpowiednimi zabezpieczeniami. Zaleca się jednak, by w miarę możliwości prace przeprowadzać na poziomie zerowym.

Warunki wokół

Prace przy szalunkach są zabronione, jeśli pracownicy nie mają dostępu do dobrego oświetlenia, wokół panuje gęsta mgła lub odnotowuje się silne upady. Także wtedy, gdy w okolicach terenu pracy panuje gołoledź lub wiatr wieje z prędkością szybszą niż 10m/s.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.